Cheung Chau - baner Cheung Chau - baner Cheung Chau - baner Cheung Chau - baner Cheung Chau - baner

     Cheung Chau (Zou Xiang) jest dyrektorem Studiów orkiestrowych w  Utah Valley University w USA oraz profesorem tej uczelni, a także dyrektorem Sinfonietty Polonii w Poznaniu oraz dyrektorem muzycznym Utah Valley Youth Symphony w Orem. Aktualnie jest także dyrygentem rezydentem Changsha Symphony Orchestra. W poprzednich latach był dyrektorem muzycznym Bloomington Symphony w Minnesocie, Central Pennsylvania Symphony i Manchester Symphony w Connecticut, a także dyrektorem orkiestr akademickich w Haverford College i University of Connecticut. 

Jako dyrygent gościnny dyrygował m. in. Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, Theater Nordhausen/Loh Orchester i Pro Artibus Hannover w Niemczech, Filarmonica Marchigiana we Włoszech,  Gävle Symphony Orchestra w Szwecji, Vaasa City Orchestra w Finlandii, Williamsport Symphony i Utah Chamber Orchestra w USA, polskimi orkiestrami filharmonicznymi w Lublinie, Kielcach, Olsztynie i Wałbrzychu, orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej. W Chinach dyrygował China National Philharmonic, orkiestrami filharmonii w Tianjin, Xiamen, Wuhan i Xinhua, orkiestrą Inner Mongolia Opera Theater,  Jest stałym gościnnym dyrygentem Hunan Symphony.

Po wygraniu konkursu na "dyrygenta asystenta" w Hong Kong Philharmonic, Cheung Chau pracował jako dyrygent asystent maestra Edo de Waart w latach 2004-2006. Dyrygował orkiestrą Hong Kong Philharmonic w ponad 70 koncertach, również w transmitowanym na żywo przez liczne telewizje na cały świat, jubileuszowym koncercie z okazji 10-lecia powrotu Hongkongu do Chin. Gościem honorowym na widowni był prezydent Hu Jintao.

Cheung Chau dyrygował także młodzieżowymi orkiestrami, m. in. Sibelius Academy Orkiestra w Finlandii, Utah All-State Orchestra oraz International Association of Southeast Asian Schools Festival Orchestra w Jakarcie, Bangkoku i Kuala Lumpur.

Cheung  Chau dyrygował Sinfoniettą Polonią podczas jej tras koncertowych w Chinach, Polsce, Francji (na III Europejskich Spotkaniach Muzycznych w Courseulles) i w  Niemczech. W sierpniu 2011 w ramach zagranicznego programu Polskiej Prezydencji w UE,  pełnił funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Karola Szymanowskiego w Pekinie, prezentując w China National Centre for the Arts, Beijing Concert Hall oraz Forbidden City Concert Hall najważniejsze dzieła Szymanowskiego, a także innych polskich i chińskich kompozytorów z Sinfoniettą Polonią, zespołem Atma Trio oraz solistami z USA, Rosji, Polski i Chin. Z Sinfoniettą Polonią nagrywał dla Acte Prealable, Huhhot TV, Centralnej Telewizji w Pekinie oraz Norddeutsche Rundfunk.  W 2012 dyrygował koncertami  Sinfonietty Polonii w Berlinie (w Grosser Sendesaal des Rundfunks Berlin-Brandenburg) oraz w w Hanowerze ( Grosser Sendesaal  des Landesfunkhauses Hannover), w 2014 dyrygował w Hanowerze połączonymi orkiestrami Pro Artibus Hannover i Sinfonietta Polonia podczas inauguracyjnego koncertu serii koncertowej Nordstadt-Konzerte.

Fenomenalna pamięć dyrygenta (dyryguje prawie zawsze bez nut), wspomaga znakomicie jego kreacje baletowe i operowe, umożliwiając mu  swobodną współpracę z tancerzami i śpiewakami i takie prowadzenie orkiestry, aby jak najlepiej zaprezentować interpretacje solistów.  Dyrygował m. in. baletami: Giselle realizowanym przez Central Pennsylvania Youth Ballet, Dziadek do orzechów realizowanym przez Ballet West (Salt Lake City), Historią żołnierza we współpracy z Państwową Szkołą Baletową w Poznaniu, operami Mozarta Wesele Figara, Don Giovanni, Cosi fan tutte w Royal Swedish Academy Opera i Georgia Southern Opera. W 2014 roku dyrygował prawykonaniem, a następnie wszystkimi kolejnymi spektaklami przedstawienia baletowo-operowo-akrobatycznego Alicja w Krainie Czarów, w reżyserii Anny Niedźwiedź,  z muzyką Gabriela Kaczmarka, w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Dyrygował również Alicją w Krainie Czarów w Operze Nova w Bydgoszczy oraz z udziałem orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. W 2016 dyrygował  prawykonaniem i kolejnymi spektaklami Królowej Śniegu do muzyki Gabriela Kaczmarka w Teatrze Wielkim w Poznaniu  oraz prawykonaniem kompozycji G. Kaczmarka Msza 1050 w ramach ogólnopolskich obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Dyrygował również wieloma galami operowymi, w tym galą w Pekinie, w wykonaniu Sinfonietty Polonii i międzynarodowego grona solistów, nagraną i czterokrotnir emitowaną  przez Centralną Telewizję Chińską. 

    Cheung Chau uzyskał pierwszy w historii New England Conservatory podwójny tytuł doktorski w zakresie dyrygentury oraz gry na wiolonczeli. Studiował dyrygenturę symfoniczną pod kierunkiem maestra Jormy Panuli w Royal College of Music w Sztokholmie, a dyrygenturę orkiestr dętych u Franka Battisti w New England Conservatory of Music w Bostonie. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów i lekcji mistrzowskich, prowadzonych przez takich mistrzów, jak David Zinman, Alan Gilbert, Esa-Pekka Salonen. Jego profesorami gry na wiolonczeli byli: Colin Carr, Eleonore Schoenfeld, Aldo Parisot  i  Johanne Perron.

    Jako wiolonczelista, Chaung Chau był członkiem  Atmy Tria, które tworzył  ze skrzypaczką Blanką Bednarz i pianistą Sławomirem Dobrzańskim, Zespół występował w Niemczech, Szwecji, we Włoszech i na Litwie. Regularnie występował w USA, Polsce i Chinach. CD zespołu, z triami F. Mendelssohna i M. Ravela, wydane przez Acte Préalable, zostało przez Muzykę 21 ocenione jako „krążek rewelacyjny, którego słucha się z zaangażowaniem i poczuciem pełnego ukontentowania...”.